Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt "4 Łapy" - ciekawe zawody w świetlicy szkolnej

Wtorek 13.01.2015r. był dniem spotkania dzieci ze świetlicy z opiekunami zwierząt z Fundacji „Cztery Łapy”. Wraz z nimi przyszły specjalnie przygotowane, łagodne pieski. Wszyscy czekaliśmy na tą wizytę i bardzo się na nią cieszyliśmy.

Zaproszeni goście p. Małgorzata Krzyżanowska i p. Piotr Staniak to osoby, które pomagają zwierzętom bezdomnym, chorym, porzuconym, głodnym czy po urazach – takim, które nie mają należytej opieki. Osoby te działają na terenie Radomia i okolic oraz współpracują z radomskim schroniskiem. Są to wolontariusze, którym los tych, którzy doświadczają niehumanitarnego traktowania nie jest obcy.

Nasi goście przeprowadzili pogadankę o właściwych zachowaniach wobec zwierząt. Mówili jak pomóc zwierzętom – czasami potrzeba tak niewiele. Czasem po prostu wystarczy nie przeszkadzać, nie dokuczać, nie krzywdzić…

Często ludzie o tym zapominają, nie są tego świadomi... W trakcie spotkania dowiedzieliśmy się jak czytać różne zachowania zwierząt i jak nasze zachowania są postrzegane przez nie. Obie kwestie są bardzo ważne. Czasami się zdarza, że to, co nam się wydaje, w rzeczywistości wcale tym nie jest i faktycznie nie znamy się na zwierzętach/nie wiemy, o co im chodzi i jak z nimi postępować.

Poza tym odbył się również krótki kurs opieki nad pupilem. Niektóre dzieci są bardzo świadome w tym zakresie. Oprócz tego dzieci uczyły się jak zachowywać się, kiedy dojdzie do zagrożenia/ataku zwierzęcia. Na koniec każde z dzieci dostało symboliczny dyplom uczestnictwa w warsztatach.

Temat opieki nad zwierzętami poruszamy z dziećmi w szkole często. One, chcąc pomóc zwierzakom zbierały potrzebne w tym celu rzeczy: karmę, koce, smycze, miski itp. Wszystko, co zebraliśmy przekazane zostało fundacji i mamy nadzieję, że już pomogło jakiemuś poszkodowanemu zwierzęciu. To tylko kropla w morzu potrzeb, ale jednak coś.

Zachęcamy społeczność lokalną do pomocy zwierzakom. Nie bądź obojętny. Pomóc możesz przez fundację np. „Cztery Łapy”, bezpośrednio w radomskim schronisku czy na własną rękę (pamiętaj o zachowaniu ostrożności!). Zastanów się również czy nie przyczyniasz się do złego traktowania zwierząt. Zanim podejmiesz decyzję o objęciu zwierzęcia opieką pomyśl czy na pewno tego chcesz, czy Cię na to stać czy dasz radę. Zwierzaki mają swoje potrzeby.

Bardzo dziękujemy działaczom fundacji za wizytę. Jeśli ktoś chciałby, to może przekazać stowarzyszeniu czy schronisku 1% swojego podatku na działalność statutową. Wszelkie dostępne informacje w tym celu znajdują się na stronie www.4lapy.org.pl i www.schronisko.radom.pl

Zapraszamy chętnych do odwiedzin w naszej świetlicy. Przyjdź, podziel się z dziećmi swoim doświadczeniem zawodowym/ pasją. Nie czekaj. Szczegóły w 102.

Wychowawczynie świetlicy