"Zaczytana Szkoła" - mamy certyfikat!

Z przyjemnością informujemy, iż  cel został osiągnięty - jesteśmy w gronie nielicznych szkół w Polsce, które mogą poszczycić się honorowym tytułem i certyfikatem "Zaczytana szkoła".

Na sukces wspólnie pracowali uczniowie, nauczyciele języka polskiego, edukacji wczesnoszkolnej oraz Dyrekcja Szkoły.

Dziękujemy wszystkim za pomoc i zaangażowanie się w realizację zadań konkursowych.

W kwietniu 2017 roku nasza szkoła przystąpiła do IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla szkół pod nazwą Zaczytana szkoła organizowanego przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. Celem konkursu było rozwijanie czytelnictwa u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.

Przystępując do konkursu przyjęłyśmy na siebie zadania, których wykonanie było oceniane przez jury punktowo, w skali od „1” do „10”. Warunkiem otrzymania tytułu i certyfikatu Zaczytana szkoła było uzyskanie co najmniej 80% punktów za 10 zadań. Konkurs trwał od 15 kwietnia 2017 r. do 15 grudnia 2017 r.

Realizowane były różne zadania, które nie tylko sprawdzały znajomość lektur szkolnych, gdzie uczniowie rywalizowali  o tytuł Szkolnego Mistrza Czytelnictwa, ale też umiejętności głośnego czytania, opowiadania o ulubionych książkach. Jednym z zadań konkursowych było zorganizowanie konkursu literackiego na napisanie nowego, zaskakującego zakończenia wybranej książki, z czym doskonale zmierzyli się uczniowie klas 4 – 7.

15 listopada 2017 r. zostało zorganizowane klimatyczne i nastrojowe spotkanie Czytanie łączy pokolenia, podczas którego wszyscy uczestnicy spotkania – nauczyciele, uczniowie oraz ich rodzice i dziadkowie czytali wybrane przez siebie fragmenty utworów sienkiewiczowskich. Dla najmłodszych uczniów naszej szkoły przewidziano konkursy plastyczne.

Na przełomie października i listopada w ramach realizacji konkursowych zadań w szkole zostały ogłoszone dwa konkursy plastyczne. Pierwszy polegał na wykonaniu pracy plastycznej pt. Projekt okładki do wybranego dzieła Henryka Sienkiewicza. Odbył się pod patronatem Małego Samorządu Uczniowskiego i związany był jednocześnie z 101 rocznicą śmierci patrona naszej szkoły. Drugi polegał na wykonaniu pracy plastycznej ściśle związanej z tematem Zaczytana szkoła. Uczniowie klas młodszych poznali także tajniki warsztatu pracy bibliotekarzy, drukarzy, księgarzy i pisarzy.

Bardzo ciekawym przedsięwzięciem był również udział w ogólnopolskiej kampanii na rzecz promocji rozwoju czytelnictwa - Akcji masowego czytania. 1 czerwca ponad 400 uczniów i nauczycieli PSP nr 9 w Radomiu zebrało się na boisku szkolnym, aby czytać wylosowane lektury włączając się w ten sposób do ogólnopolskiego przedsięwzięcia Jak nie czytam, jak czytam.
Warunkiem uzyskania tytułu był również udział w kursie Rozwijanie czytelnictwa u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym przeprowadzonym w formie e-learning przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. Uczestnikami kursu były p. Magdalena Oroń i p. Magdalena Staszewska.

Wszystkie nasze działania i przedsięwzięcia zostały wysoko ocenione przez jury Ogólnopolskiego konkursu Zaczytana szkoła i zostaliśmy nagrodzeni certyfikatem potwierdzającym wysoką jakość pracy dydaktycznej naszej szkoły.

Koordynatorzy: Magdalena Oroń i Magdalena Staszewska