Comenius - Wielka Brytania

W czasie od 4 listopada do 8 listopada 2013 roku jedenastu uczniów wraz z trzema nauczycielkami po raz drugi miało okazję wziąć udział w wymianie w ramach projektu Comenius – Back to the Future. Uczniowie odwiedzili szkołę w Stoke-on-Trent w Wielkiej Brytanii.

Po wylądowaniu na lotnisku w Londynie, uczniowie wraz z nauczycielami pojechali dwoma busami do hotelu Premium Inn w miasteczku Trentham. Tego dnia mieliśmy możliwość bliżej poznać grupę z Holandii, podczas wieczornej kolacji.

Następnego dnia uczniowie z Polski, Francji, Holandii i Anglii spotkali się w szkole angielskiej, gdzie brali udział w lekcjach matematyki, angielskiego, plastyki i techniki. Po południu partnerzy z Anglii zabrali uczniów z pozostałych grup do swoich domów, gdzie nasi uczniowie mieli okazję bliżej poznać gospodarzy i ich rodziny.

Kolejnego dnia pojechaliśmy do Alton Towers – największego parku rozrywki w Wielkiej Brytanii i jak sama nazwa wskazuje, park leży w miejscowości Alton w Stoffordshire. Jest on podzielony na dwie główne części – park „tematyczny” i park wodny. Ze względu na porę roku nasi uczniowie spędzili czas w parku tematycznym, gdzie mogli skorzystać z ogromnej ilości atrakcji, w tym wszelkiego rodzaju „przejażdżki” między innymi rollercoastery takie jak: Air, Th13teen, Nemezis. Mogliśmy również odwiedzić muzeum historii Alton Towers. W tym dniu mieliśmy także okazję, podczas wieczornej kolacji, świętować urodziny jednego z uczniów Holandii. Była to kolejna sposobność dla naszych uczniów, aby podszlifować język angielski i bliżej poznać partnerów innych krajów.

Ostatniego dnia wszyscy uczestnicy projektu pojechali do Devonshire, do Zamku Chatsworth, który jest jednym z najpiękniejszych pałaców w Wielkiej Brytanii. Przez stulecia dom ten służył jako miejsce zamieszkania księcia Devonshire z rodziny Cavendish. Jest to rzadki przykład barokowej estetyki Anglii. Budowę pałacu rozpoczął w 1687 roku pierwszy książę Devonshire.

Na zakończenie tej wizyty, uczestnicy projektu zaprezentowali swoje zdolności artystyczne, przedstawiając w dowolny sposób „Królewnę Śnieżkę i 7 krasnoludków” w wersji współczesnej. Wszystkie prezentacje spotkały się z wielkim uznaniem i aprobatą odbiorców.